„Gubernija“ istorinė

lietuviška alaus darykla

Kai 2018 m. kovo mėnesį įsigijome „Guberniją“, žinojome, kad dėsime visas pastangas, kad darykla atgimtų ir rastų savo vietą aludarių žemėlapyje. Džiugu, kad šiandien galime pasakyti: istorinė lietuviška alaus darykla sugrįžta. Daugiau nei prieš 350 metų atsiradusi kaip dvaro bravoras, šiandien „Gubernija“ yra neatsiejama Šiaulių miesto dalis.

Esame seniausia alaus darykla Lietuvoje. Istorikai teigia, kad Šiaulių priemiestyje – Gubernijoje – alaus darykla galėjo būti pastatyta dar 1665 m. Daryklos rūsiai, menantys Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, yra vieni iš seniausių išlikusių statinių Šiaulių apylinkėse ir yra paskelbti kultūros paveldo objektu. Išlikusioje Gubernijos dvaro ansamblio dalyje tebestovi pagrindinis pastatas – jo statybos data – 1799 – iškalta ant kertinio akmens.

Mūsų istorija

1665

Manoma, kad GUBERNIJA savo istoriją pradėjo kaip nedidelė dvaro alaus darykla, kuri taip gerai virė alų, kad jis buvo tiekiamas ant kilmingųjų stalo.

1799

Grafo Nikolajaus Zubovo vadovaujama alaus darykla rekonstruojama, joje įsikuria aludaris iš užsienio.

1867

Oficialiai įkuriama alaus darykla GUBERNIJA. Joje dirba septyni žmonės, per metus pagaminama 20 000 kibirų alaus.

1864-1904

Spaudos draudimo laikotarpiu GUBERNIJA tapo lietuvių kultūros centru. Daryklos rūsiuose buvo slepiamos lietuviškos knygos, vyko slapti inteligentų susitikimai.

1900

Pirmasis tarptautinis apdovanojimas. „Rusiškas porteris“ Sankt Peterburgo parodoje pripažintas geriausiu alumi.

1907

Plėtra. 47 darbuotojai per mėnesį pagamina 250 000 kibirų alaus.

1922

1914 m. nugriauta akcinės bendrovės GUBERNIJA alaus darykla atstatoma ir tęsia savo veiklą.

1937

Įvyksta didžiulis gaisras, bet tai nesustabdo alaus gamybos. GUBERNIJA per metus pagamina daugiau nei 1 500 000 litrų.

1999

Šiuolaikinė alaus darykla pradeda gaminti duonos girą iš specialiai keptos ir skrudintos duonos. Autentiškas receptas išliko nepakitęs iki šiol.

2019

GUBERNIJA atsinaujina ir drąsiai tęsia aludarystės istoriją.

Mes didžiuojamės

Paveldas ir istorija

„Gubernijos“ alaus darykla – seniausia alaus darykla Lietuvoje ir, istorikų teigimu, vienintelė, turinti istorinių sąsajų su aristokratija. Senieji daryklos rūsiai, menantys Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, yra paskelbti kultūros paveldo objektu. Iki 1795 metų Gubernijos dvaras su alaus darykla priklausė karališkajam dvarui ir būdavo nuomojamas kartu su Šiaulių ekonomija įvairiems didikams. Gubernija yra paminėta Šiaulių ekonomijos inventoriaus sąrašuose (1786 m.).

Meistrystė ir kokybė

Alaus gamyba „Gubernijoje“ vyksta kelis šimtus metų. Šiuo metu veikia penkios pilstymo linijos, per metus pagaminama apie 10 mln. litrų produkcijos. Daugiau nei 350 metų veikiančioje darykloje alus verdamas tradiciniais, autentiškais būdais, naudojant natūralias aukščiausios kokybės žaliavas. Ypatingas daryklos pasididžiavimas – elio kolekcija ir iš specialiai kepamos duonos gaminama gira.

Įdomūs faktai

Pagrindinio pastato statybos data – 1799 – iškalta akmenyje.

GUBERNIJOS rūsiai paskelbti kultūros paveldo objektu.

Spaudos draudimo metais čia buvo slepiamos knygos, vyko knygnešių susibūrimai.

Mūsų darbuotojas Juozas Vinča buvo pirmasis Lietuvos boksininkas, pasiekęs reikšmingų tarptautinių pergalių ir išpopuliarinęs šią sporto šaką visoje šalyje.

Nuo 1922 m., iki kol darykla buvo vadinama GUBERNIJA, jos logotipas keistas 11 kartų, bet visada išliko ožio atvaizdas.

GUBERNIJA duonos gira gaminama iš specialiai keptų duonos džiūvėsių.

„Gubernija“ priklauso

gėrimų gamybos

įmonei „MV GROUP

Production“.

 

„Gubernija“ kartu su gamyklomis „Stumbras“, „Alita“ ir „Anykščių vynas“ priklauso gėrimų gamybos įmonei „MV GROUP Production“. Šią akcinę bendrovę valdo MV GROUP – viena didžiausių įmonių grupių Baltijos šalyse, vienijanti alkoholinių ir kitų gėrimų gamybos, didmeninės bei mažmeninės prekybos ir logistikos bendroves.